Image Alt

Andora

Andora labai maža pietvakarių Europos šalis, esanti rytinėje Pirėnų kalnų pusėje, tarp Prancūzijos ir Ispanijos. Sostinė – Andorra la Vella. 1993 m. paskelbta nauja konstitucija. Tais pačiais metais Andora tapo pilnateise Jungtinių Tautų Organizacijos nare. Andora labiausiai žinoma  kaip vienas geriausių slidinėjimo kurortų Pirėnų kalnuose. Iš viso ten įrengtos 152 slidinėjimo trasos, jų bendras plotas siekia 247 km. Taip pat Andora garsėja žemomis prekių kainomis, todėl daug prancūzų ir ispanų atvyksta į Andorą apsipirkti.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Oficialus pavadinimas: Andoros Kunigaikštystė

Plotas: 468 km²Gyventojų skaičius: 78 115 tūkst.

Sostinė:  Andorra la Vella

Kiti miestai: Enkampas, Les Eskaldesas, La Masana, Sant Chulija de Lorija

Kalba: katalonų

Pagrindinės religijos: katalikų

Piniginis vienetas: euras

Laikas: laiko juosta GMT/UTC +1 val.

KLIMATAS

Vyrauja vidutinių platumų jūrinis klimatas. Daugiausia lyja pavasarį ir vasarą. Vidutiniškai žiemą šiaurėje sninga ~50 dienų, pietuose ~10 dienų per metus. Vidutinė oro temperatūra sausį +2 °C, liepą +24 °C.

VIZOS

Vykstant į Andorą trumpam laikui Lietuvos piliečiams vizos nereikalingos.

KAINOS

Andoroje kainos yra panašios kaip ir Lietuvoje – šiek tiek brangiau. Kainų pavyzdžiai: pietūs pigesniame restorane dviem kainuoja apie 11 €. Pietūs gerame restorane dviem 35 € .Puslitrinis butelis vandens 3 €. Butelis vietinio alaus 3 €. Kilogramas bananų 1,40 € Kilogramas obuolių 1,50 € Vietinio transporto bilietas į vieną pusę 1,85€, Taksi 1 km 1,15 € 1 litras benzino 1,15 €.

REIKALINGI DOKUMENTAI

Lietuvos Respublikos pasas.

TRANSPORTAS

Andoroje kursuoja autobusai, kuriais be problemų galima pasiekti savo kelionės tikslą. Taip pat mėgstantiems keliauti nuosavu automobiliu ir patogiai pasiekti bet kurią vietą galima išsinuomoti automobilį. Kelių būklė labai gera ir keliai nėra apmokestinti. Tiesa Andora neturi tarptautinio oro uosto šalyje, artimiausi oro uostai yra Ispanijoje ir Prancūzijoje.

VIRTUVĖ/MAISTAS

Šios šalies virtuvėje patiekalai gaminami iš ėrienos, kiaulienos, žuvies ir paukštienos, patiekiami su bulvėmis, makaronais ir kai kuriomis daržovėmis. Viešėdami Andoroje paragaukite nacionalinių patiekalų tokių kaip “Trinxat”, taip vadinama bulvių ir kopūstų košė, pagardinta šonine arba lašinukais. Šio patiekalo atsiradimo priežastis yra sunkiai dirbantys ir gyvenantys kalnuose žmonės. Tai puikus patiekalas tinkantis pasisotinti ir drauge sušilti. Kalbant apie aitrų maistą jo mėgėjams rekomenduojama paragauti aitraus baklažanų troškinio su pipirais kuris tikrai aitrus, todėl atsargiai, ypač jei nesate tokio maisto gerbėjas. Nors skonis nepaprastas, tradiciniams lietuviškiems skonio receptoriams gana neįprastas. Omletas su grybais (Truites de carreroles), tiršta žirnių, bulvių, kopūstų ir morkų sriuba (Escudella), keptas ėriukas (Xai), kataloniška dešra (Butifarra), kuri paduodama kepta su baltosiomis pupelėmis arba tiršta sriuba (Escudella). Andoros gyventojai vertina pupeles, troškintą arba grilyje paruoštą antieną su pupelėmis arba obuoliais, triušieną, jūros gėrybes ir žuvis.

VIETOS, KURIOS VERTA APLANKYTI

Andora la Velja. Andoros sostinė – nuostabus miestas, įsikūręs trijų upių santakoje. Čia gausu istorinių paminklų, nuostabių senosios ir moderniosios architektūros statinių, žaliuojančių skverų, parduotuvių, restoranų ir kitų pramogų. Nuobodžiauti tikrai neteks.

Bari Antik. Andoros Sostinės senamiestis – tarsi muziejus po atviru dangumi, kuriame galima pasigrožėti istorinėmis gatvelėmis ir namais, nedidukėmis bažnytėlėmis bei pasimėgauti nepakartojama istorine atmosfera.

Sūrio namai. Jei esate tikras sūrio mėgėjas ar gurmanas, privalote apsilankyti sūrio namuose, kuriuose ne tik išgirsite įdomią šio delikateso istoriją, bet ir turėsite galimybę paragauti daugiau nei 2 tūkstančius skirtingų rūšių sūrio.

Enkamas. Visai šalia Engolaster ežero įsikūręs miestelis – svarbiausias rytinės Andoros turistinis ir religinis centras. Mielame ir jaukiame Enkame stūkso didžiausia šalies katedra, Meritkselio Dievo motinos katedra, veikia religinio meno muziejus, Nacionaliniame automobilių muziejuje galima apžiūrėti senų ir retų automobilių modelius, aplankyti praeitimi alsuojantį Les Bons kompleksą, kurį sudaro vandens saugykla, gynybinis bokštas ir Sant Roma bažnyčia.

Andoros katedra. Tai didžiausi ir ,tikriausiai, puošniausi maldos namai Andoroje, kurie vilioja ne tik tikinčiuosius, bet ir turistus, norinčius savo akimis išvysti nuostabų statinį.

Pas de la Casa. Andoros Ibiza vadinamas kurortas, įsikūręs aukščiausiame šalies taške, lyg magnetas traukia pramogų ir linksmybių mėgėjus. Miestelyje veikia daugybė barų, restoranų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, o žiemą Pas de la Casa kurortą užplūsta žiemos sporto entuziastai.

Madriu-Perafita-Claror slėnis. Nuostabiais peizažais, primenančiais vaizdus iš atvirukų, žavinti vietovė yra saugoma UNESCO. Čia gyvena retos gyvūnų rūšys, plyti beribiai miškai ir stūkso stačios uolos. Andora šią pasakiško grožio vietą labai saugo, todėl ją galima pasiekti tik per kalnų perėjas.

Les Eskaldes. Antrasis pagal dydį Andoros miestas vilioja puikiais slidinėjimo kurortais, karštosiomis versmėmis ir SPA centrais. Beje, būtent šiame mieste veikia didžiausias SPA centras Europoje ir vandens pramogų parkas.

San Džiulija de Lorija. Viena iš mažiausiai civilizacijos paliestų vietų ne tik Andoroje, bet ir Europoje, yra puikus senųjų Pirėnų gyvenviečių pavyzdys. San Džiulija de Lorija galima išvysti viduramžių laikus menančią bažnyčią, varpinę, užsukti į tabako muziejų.

Ordino. Į nedidelį Ordino miestą verta atvykti vien dėl XIX a. Andoros valdovų rezidencijos, kurioje galima apžiūrėti šalies žemvaldžių namų autentišką interjerą, miegamuosius, pokylių sales, namų apyvokos daiktus. Mieste taip pat veikia Pašto ženklų ir miniatiūrų muziejus.

Kada geriausia keliauti į Andorą?

Jei norite pasigrožėti Andoros miestais ir apylinkėmis, geriausias metas tai padaryti – vasara, kai termometro stulpelis šokteli iki +25 laipsnių šilumos.  Žiemos sporto mėgėjai išvyką į Andorą turėtų planuoti gruodžio – vasario mėnesiais. Šiuo metu oras atvėsta vidutiniškai iki -4 laipsnių šalčio ir iškrenta nemažai sniego.

You don't have permission to register